Ekspert

Marek Przybylski

Jak oszczędzam na emeryturę

Marek Przybylski
prezes Aviva Investors TFI
25 October 2011

 

Oszczędzam na emeryturę przede wszystkim w ramach trzeciofilarowego programu dla pracowników naszej grupy. Dodatkowo wpłacam też pieniądze do naszych funduszy inwestycyjnych. Inwestuję tylko w fundusze akcji krajowych i uważam, że to racjonalna strategia. Dlaczego? Oszczędzam długoterminowo i dlatego nie boję się ryzyka inwestycyjnego, czyli nawet głębokich spadków na giełdzie. Co więcej, jeśli tylko dysponuję wolnymi środkami w okresie bessy, właśnie wtedy wpłacam je do funduszy. Wybieram polskie aktywa, bo uważam, że polskie spółki będą rozwijać się szybciej niż przeciętnie na świecie i więcej zarabiać. Moja skłonność do rodzimych aktywów (tzw. home bias) wynika również z tego, że nasz rynek po prostu najlepiej znam.

 

Jakość mojego życia na emeryturze będzie w przeważającym stopniu zależeć od powodzenia wybranej strategii inwestowania. Podobnie myśli coraz więcej osób. Tym, którzy jeszcze nie doszli do podobnego wniosku zalecam, aby konstruktywnie „wystraszyli się" problemu przyszłych emerytur. Jeśli nie zaczną wystarczająco wcześnie inwestować odpowiednio wysokich kwot w trzecim filarze, muszą liczyć się z bardzo skromnym poziomem życia na emeryturze. 

Powrót do listy wypowiedzi
Ta strona internetowa używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Wiecej informacji dostępne jest pod tym linkiem.
Zamknij