Ekspert

Marcin Dyl

Po co samemu oszczędzać?

Marcin Dyl
Prezes Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami
25 November 2011

Po co oszczędzać samemu na emeryturę, skoro emeryturę wypłaci mi Państwo? Takie pytanie z pewnością zadają sobie osoby, które stykają się z informacjami o konieczności dodatkowego oszczędzania.

 

Zmiany demograficzne

 

Powód jest prosty. Musimy sami oszczędzać, żeby na emeryturze mieć z czego żyć. Bo emerytury będą bardzo niskie i nie wystarczą na normalne życie. Dlaczego? Ponieważ zmiany demograficzne prowadzą do tego, że liczba osób pracujących i finansujących bieżące emerytury będzie się zmniejszać. Z drugiej strony liczba emerytów będzie się powiększać, ponieważ Ci co pracują dzisiaj systematycznie będą przechodzić na emerytury. Wynik tego działania jest prosty. Za dużo emerytów i za mało pracujących oznacza albo dużo wyższe składki albo dużo niższe emerytury, przy czym pierwsza opcja jest raczej mało realna. Co zatem zostaje?  

 

Więcej dzieci

 

Jednym z możliwych rozwiązań tej sytuacji byłoby oczywiście wyższa dzietność Polaków. Więcej dzieci to więcej osób na rynku pracy w przyszłości. Niestety współczynnik dzietności w Polsce wynosi ok. 1,39 (tyle dzieci przypada na jedną kobietę). Musiałby on wzrosnąć do 2,10-2,15, żeby zapewnić zastępowalność pokoleń. Jednak prognozy demograficzne nie pozostawiają złudzeń, że przez najbliższe kilkadziesiąt lat nawet nie zbliżymy się do tej wartości.

 

 Licz na siebie

 

Jeśli więc jako społeczeństwo nie jesteśmy w stanie zadbać o to, żeby w przyszłości ktoś zarabiał na nasze emerytury, zacznijmy sami gromadzić środki na ten cel już teraz. To jedyne rozsądne rozwiązanie.

Powrót do listy wypowiedzi
Ta strona internetowa używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Wiecej informacji dostępne jest pod tym linkiem.
Zamknij