Ekspert

Marcin Dyl

Ostatnie tygodnie na skorzystanie z atrakcyjnej ulgi podatkowej

Marcin Dyl
Prezes Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami
21 November 2014

 

Do końca roku zostało jeszcze półtora miesiąca. Tyle czasu mamy jeszcze na to, żeby odłożyć w tym roku pieniądze na emeryturę w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego i tym samym skorzystać z ulgi podatkowej, jaka przysługuje wszystkim, którzy oszczędzają pieniądze w ramach IKZE. W czasie, kiedy niektórzy zaczęli już odliczanie dni do Świąt i Sylwestra, warto policzyć też, ile można skorzystać na tej dość nowej uldze.

IKZE jest to konto, które umożliwia samodzielne oszczędzanie środków na przyszłą emeryturę. Ma wiele zalet, do których z pewnością należą ułatwienia podatkowe. Pierwszą korzyść można odczuć już w następnym roku po wpłacie środków na IKZE. Pieniądze powierzone na konto IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania rozliczając się z Urzędem Skarbowym. Dzięki temu część pieniędzy zamiast trafić do budżetu Państwa zostaje „w naszej kieszeni" i możemy ją przeznaczyć np. na zorganizowanie zbliżających się Świąt. Z tego mechanizmu można korzystać co roku. Odróżnia to konta IKZE od innych popularnych form, gdzie można odkładać pieniądze np. lokat bankowych.

Konta IKZE są dostępne od 2012 roku. Można je założyć np. w towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Koniec roku to dobry moment, żeby pomyśleć o zabezpieczeniu swojej przyszłości i wykorzystać możliwości, jakie zostały przygotowane dla przyszłych emerytów.

Powrót do listy wypowiedzi
Ta strona internetowa używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Wiecej informacji dostępne jest pod tym linkiem.
Zamknij