Aktualności

serwis powstaje przy współpracy z portalem moja emerytura
Liczba tygodnia: 301,4 tys.

Liczba tygodnia: 301,4 tys.

301,4 tys - tyle indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) prowadziły firmy ubezpieczeniowe, TFI oraz towarzystwa emerytalne na koniec czerwca - podała Komisja Nadzoru Finansowego.

więcej
Liczba tygodnia: 35%

Liczba tygodnia: 35%

35% osób pracujących chce oszczędzać na przyszłą emeryturę, ale tego nie robi. To przekonanie jest częstsze w populacji 18-34 latków oraz wśród kobiet - wynika z badania Aegon. Jedynie 22 proc. deklaruje, że aktywnie oszczędza na emeryturę.

więcej
Dobra Emerytura patronem panelu "IKZE -perspektywy rozwoju nowego produktu emerytalnego" na Forum funduszy Inwestycyjnych 2012

Dobra Emerytura patronem panelu "IKZE -perspektywy rozwoju nowego produktu emerytalnego" na Forum funduszy Inwestycyjnych 2012

 

Ostatnią częścią tegorocznego Forum była dyskusja panelowa dotycząca nowego produktu emerytalnego IKZE i perspektyw jego rozwoju. W panelu, poprowadzonym przez Panią Redaktor Katarzynę Ostrowską z dziennika „Rzeczpospolita", wzięli udział: Alicja Baranek (Opiekun Regionalny TFI SKOK), Anna Bąkała (Dyrektor Sprzedaży TFI Allianz), Tomasz Derewecki (Dyrektor Departamentu Sprzedaży Amplico TFI), Agnieszka Łukawska (Dyrektor Sprzedaży Legg Mason TFI) Tomasz Jagła (Menedżer w grupie doradztwa biznesowego dla sektora ubezpieczeniowego PwC Polska Sp. z o .o.).  jako wprowadzenie do panelu przytoczono najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie IZFiA. Z badań wynika, że Polacy wciąż ufają państwowej emeryturze z ZUS i OFE, niewiele oszczędzają samodzielnie i nie znają produktów służących oszczędzaniu na emeryturę.  Zdaniem panelistów wprowadzenia nowych produktów służących oszczędzaniu jest kwestiąwtórną wobec podstawowego problemu jakim jest brak świadomości emerytalnej.

więcej
Jak Polacy planują zabezpieczyć swoją przyszłość - czy zamierzają w tym celu korzystać z IKZE?  Wyniki badań

Jak Polacy planują zabezpieczyć swoją przyszłość - czy zamierzają w tym celu korzystać z IKZE? Wyniki badań

 

W kwietniu b.r. Izba Zarządzających Funduszami  Aktywami zleciła przeprowadzenie badania dotyczącego postrzegania przez Polaków nowego produktu emerytalnego IKZE oraz wpływu publicznej dyskusji wokół emerytur na indywidualne oszczędzania.

 

Dyskusje wokół tematu emerytur i ostatnie zmiany w systemie emerytalnym skłoniły połowę badanych do refleksji nad własną przyszłością finansową i dały impuls do zainteresowania się funkcjonowaniem systemu emerytalnego.

Chociaż Polacy ciągle mocną wierzą w państwowa emeryturę (dla 65 % badanych jest to skuteczny sposób zapewnienia sobie środków do życia), to co trzeci dorosły Polak jest świadomy konieczności indywidualnego oszczędzania na emeryturę i dłuższej pracy zawodowej w celu uzyskania wyższych świadczeń emerytalnych.

 

Najpopularniejszymi i uważanymi za najlepsze metodami oszczędzania emerytalnego są lokaty bankowe, mimo  iż nie są to produkty oszczędzania długoterminowego. Polacy nie znają produktów III-filarowych, a Ci co deklarują ich znajomość najczęściej wskazują na fundusze inwestycyjne.

O Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego słyszało jedynie 12% badanych, jednak aż prawie 1/3 nie potrafi ocenić oferowanej w ramach IKZE ulgi podatkowej. Chociaż  w tym momencie oszczędności w IKZE ma niewielu Polaków, jednak co trzeci rozważa taki sposób gromadzenia środków na emeryturę.

więcej
Ta strona internetowa używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Wiecej informacji dostępne jest pod tym linkiem.
Zamknij