Przedsiębiorca

Wiele osób w Polsce decyduje się przejść na samozatrudnienie np. z uwagi na możliwość płacenia niższych składek na ZUS. Przedsiębiorcy zwykle płacą bowiem takie same składki emerytalne jak osoby zarabiające na etacie ok. 1 400 zł netto, bez względu na zyskowność prowadzonej przez siebie działalności. W wielu przypadkach nadwyżkę przeznaczają często na bieżącą konsumpcję. W konsekwencji jednak osoba prowadząca dobrze prosperującą firmę w przyszłości będzie otrzymywała taką samą emeryturę, jak osoby zarabiające poniżej średniej krajowej. Przykładowo trzydziestoletni  przedsiębiorca, który obecnie zarabia ok. 10 000 zł po przejściu na emeryturę za 35 lat będzie otrzymywał szacunkowo zaledwie 2000 zł miesięcznie. Jak  niewystarczające są to środki możesz sprawdzić w Koszyku emeryta prezentującym ceny podstawowych produktów w czasie, gdy będziesz przechodził na emeryturę. Jednocześnie osoba w tym samym wieku osiągająca podobne zarobki, ale zatrudniona na etacie będzie otrzymywała szacunkową emeryturę w wysokości ok. 5 tys. zł.

 

Czy oszczędzasz dodatkowo z myślą o emeryturze poza obowiązkowymi składkami na ZUS i OFE. Odpowiedzi osób pracujących na własny rachunek.

Czy oszczedzasz dodatkowo z myślą o emeryturze poza składkami ZUS i OFE

 

Źródło: Raport Polacy o dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę, czerwiec 2010 r.

 

Jak możesz inwestować w swoją przyszłość?

 

W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą samo wydłużenie aktywności zawodowej nie wystarczy. Konieczne jest wdrożenie własnego planu emerytalnego bez względu na to, co może nam zagwarantować ZUS i OFE.
Ponieważ większa cześć dochodu pozostaje w kieszeni przedsiębiorcy może on sobie pozwolić na odkładanie dużo większych kwot oraz korzystanie z bardziej agresywnych strategii inwestycyjnych.
Lokując w funduszu akcyjnym w ramach IKE ok. 500 zł miesięcznie przez 30 lat, przyjmując średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 8,97% ( źródło: Analizy Online), po przejściu na emeryturę otrzymamy szacunkowo ponad 500 tys. złotych.

Dodatkowo kwotę miesięcznych składek w miarę upływu lat można zwiększać, co zdecydowanie podniesie wartość inwestycji. Należy jednak pamiętać, że jedną z zasad długoterminowego oszczędzania jest ochrona kapitału. Dlatego w miarę zbliżania się daty świadczenia emerytalnego z IKE należy systematycznie ograniczać zaangażowanie w fundusze oparte na akcjach na rzecz funduszy papierów dłużnych.

Ta strona internetowa używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Wiecej informacji dostępne jest pod tym linkiem.
Zamknij