Studenci

Ponad 67% osób w wieku od 18 do 24 lat nie odkłada na przyszłą emeryturę ponieważ uważa, że ma jeszcze na to czas lub nie stać ich na to. Trudno się temu dziwić skoro do przejścia na emeryturę zostało im jeszcze ponad 40 lat. W tym wieku myśli się co najwyżej o zbliżających się egzaminach albo planuje najbliższe wakacje. Wszystko co wykracza poza ten okres wydaje się na tyle odległe, że nie należy się tym przejmować.

Mimo to, każdy kto ukończy 26 lat lub przestanie studiować i rozpocznie swoją karierę zawodową zacznie podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu. Warto więc wcześniej zapoznać się z obowiązującymi nas wszystkich zasadami systemu emerytalnego w Polsce oraz dostępnymi możliwościami oszczędzania na przyszłą emeryturę. Należy pamiętać o tym, że emerytura z I i II filaru nie zapewni nam środków na dostatnie życie.

 

Dlaczego nie oszczędzasz dodatkowo na emeryturę? Wskaż najważniejszą przyczynę. Odpowiedzi osób w wieku 18 -24 lata.

Źródło: Raport Polacy o dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę, czerwiec 2010 r.

 

Od kiedy liczona jest emerytura?

 

Dla każdego kto studiował emerytura będzie liczona łącznie z latami studiów, z tym że będą to lata nieskładkowe. Składki na ZUS i Otwarty Fundusz Emerytalny pracodawca zacznie odkładać za pracownika zatrudnionego na umowę o pracę po ukończeniu 26 lat lub kiedy zakończy studia. Należy przy tym pamiętać, żeby wybrać jeden z Otwartych Funduszy Emerytalnych. W innym przypadku ZUS przydzieli nam losowo jeden z funduszy. O tym, że składki zaczynają być odprowadzane zostaniemy poinformowani przez ZUS.

 

Gdzie będą trafiały składki na emeryturę?

 

Obecna konstrukcja polskiego systemu emerytalnego, który składa się z tzw. trzech filarów zakłada, że powinniśmy oszczędzać we wszystkich filarach. Dwa pierwsze są obowiązkowe i co miesiąc nasz pracodawca będzie odprowadzał do nich ok. 19% naszej pensji. Natomiast III filar jest dobrowolny i to od nas zależy, czy i w jaki sposób będziemy odkładali nasze oszczędności. Już teraz wiadomo, że jest to konieczność ponieważ emerytura z ZUS i OFE nie zagwarantuje nam stabilności finansowej w przyszłości. Dedykowanym w tym zakresie instrumentem jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oferowane przez większość Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Rachunki IKE mogą być również prowadzone przez banki, towarzystwa ubezpieczeniowe lub domy maklerskie. Niezależnie od składek na ZUS możemy oszczędzać w ramach pracowniczego programu emerytalnego (PPE). Musi on być jednak wprowadzony w zakładzie pracy przez pracodawcę. Z myślą o przyszłej emeryturze możemy także korzystać z dobrowolnej formy oszczędzania takiej jak Program Systematycznego Oszczędzania (PSO) umożliwiający długoterminowe i regularne inwestowanie swoich pieniędzy. 

 

Jak oszczędzać w III filarze?

 

Odkładanie pieniędzy na przyszłą emeryturę wcale nie oznacza że musimy przeznaczać na ten cel znaczną część naszego budżetu. Można zacząć od małych kwot i z upływem czasu zwiększać ich wartość. Ważne jednak, aby robić to regularnie i przez cały okres aktywności zawodowej. Mając w perspektywie 30 – 35 lat do momentu przejścia na emeryturę mamy czas aby stworzyć dobry plan inwestycyjny. W przypadku tak długiego okresu największe stopy zwrotu   osiągniemy korzystając z akcji i funduszy akcyjnych. W miarę zbliżania się do momentu przejścia na emeryturę w celu ochrony kapitału i wypracowanych zysków powinniśmy stopniowo przenosić zgromadzone środki do funduszy bardziej bezpiecznych np. stabilnego wzrostu, obligacji i papierów dłużnych.   

Ta strona internetowa używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Wiecej informacji dostępne jest pod tym linkiem.
Zamknij