Warto oszczędzać

Dlaczego warto oszczędzać?

 

Jak pokazują wyniki raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Polacy o dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę, zaledwie 13% osób w wieku produkcyjnym deklaruje, że oszczędza z myślą o emeryturze, a kolejne 21% deklaruje, że obecnie nie oszczędza, ale zamierza to robić. Natomiast osoby, które nie odkładają dodatkowych środków na poczet przyszłej emerytury najczęściej jako powody podają brak środków oraz niewystarczającą wiedzę na temat systemu emerytalnego i możliwości oszczędzania w III filarze. Tymczasem polski system emerytalny został tak zbudowany, że odkładanie w ramach III filaru jest nie tyle przywilejem, co koniecznością. Warto więc już teraz pomyśleć o przeznaczeniu części naszego domowego budżetu na przyszłe świadczenia, ponieważ tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie dobrą emeryturę.

 

Dlaczego oszczędzanie na emeryturę należy włączyć do comiesięcznych wydatków?

 

System emerytalny w Polsce daje nam możliwość samodzielnego oszczędzania na przyszłą emeryturę, ponieważ składki z tzw. I i II filaru nie zabezpieczą w sposób wystarczający naszej finansowej przyszłości. Nie oznacza to jednak, że musimy przeznaczać na ten cel znaczną część naszego domowego budżetu. W rzeczywistości wystarczy, że będziemy odkładali niewielkie kwoty, a już możemy być spokojniejsi o naszą przyszłość. Im wcześniej zaczniemy, tym mniejsze środki będziemy musieli na ten cel przeznaczać. Ważne jednak, abyśmy robili to regularnie i przez cały okres naszej aktywności zawodowej, tak jak robi to za nas pracodawca w ramach I i II filaru. Oszczędzanie na emeryturę powinno znaleźć się w naszym domowym budżecie tak samo jak opłaty za mieszkanie, rachunki za prąd czy codzienne zakupy.

 

Co należy zrobić aby zacząć oszczędzać?

 

Oszczędzanie na emeryturę nie jest niczym skomplikowanym i w rzeczywistości nie wymaga od nas angażowania znacznych środków. Strona Dobra Emerytura zawiera wiele praktycznych informacji i narzędzi, które wskażą Ci nie tylko jak zacząć odkładać na emeryturę, ale również przedstawią sposoby oszczędzania w III filarze. Korzystanie ze strony warto zacząć od aplikacji Dobra emerytura - zależy od Ciebie  na stronie głównej, która dostarczy Ci wielu praktycznych informacji na temat Twojej emerytury i podejścia do oszczędzania.

Jeśli chcesz lepiej planować i kontrolować swój domowy budżet skorzystaj z kalkulatora Twój budżet. Na naszej stronie znajdziesz również wiele informacji na temat systemu emerytalnego w Polsce oraz porad i opinii ekspertów.

Jeżeli uważasz, że emerytura jest dla Ciebie zbyt odległa, aby się nią zajmować albo uważasz, że wystarczy Ci to co otrzymasz z ZUS i OFE, koniecznie skorzystaj z Koszyka emeryta. Dowiesz się na co będziesz mógł sobie pozwolić, gdy już będziesz na emeryturze.

 

Kampania Dobra Emerytura jest realizowana przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz jej członków, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Ta strona internetowa używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Wiecej informacji dostępne jest pod tym linkiem.
Zamknij